سیدحسن نصرالله با ولید جنبلاط دیدار کرد

در حالی که استعفای وزرای جریان هشت مارس از دولت و به دنبال آن فروپاشی دولت 14 مارس به ریاست «سعد الحریری»، واکنش عربی ، منطقه‌ای و بین‌المللی بی سابقه‌ای در پی داشت، «سید حسن نصرالله» و «ولید جنبلاط» با هم دیدار کردند.

رهبر حزب سوسیالیست ترقی‌خواه لبنان پس از فروپاشی دولت وحدت ملی به دیدار دبیرکل حزب‌الله رفت و با وی آخرین تحولات سیاسی این کشور را بررسی کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از الجزیره، در حالی که استعفای وزرای جریان هشت مارس از دولت و به دنبال آن فروپاشی دولت 14 مارس به ریاست «سعد الحریری»، واکنش عربی ، منطقه‌ای و بین‌المللی بی سابقه‌ای در پی داشت، «سید حسن نصرالله» و «ولید جنبلاط» با هم دیدار کردند.

دو طرف اوضاع داخلی لبنان پس از استعفای وزرای مخالف و تشکیل دولت موقت را بررسی کردند و هم چنین علاوه بر هماهنگی میان حزب‌الله و حزب سوسیالیست ترقی‌خواه، درباره رایزنی‌های نمایندگان در 16 و 17 ماه جاری برای تشکیل دولت جدید لبنان، با هم گفت‌وگو کردند.

در همین حال «سعد الحریری»، نخست‌وزیر دولت موقت لبنان در ادامه رایزنی‌های خود پس از سقوط دولتش راهی کشورهای مختلف شده است. حریری که پس از بازگشت ناگهانی از واشنگتن در پاریس به دیدار با «نیکلا سارکوزی»، رئیس‌جمهوری فرانسه رفته بود، شامگاه گذشته بیروت را به مقصد آنکارا ترک کرد تا با «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر ترکیه دیدار کند.

در همین حال، هنگامی که «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری سوریه و «میشل سلیمان»،
رئیس‌جمهوری لبنان با یکدیگر تلفنی صحبت می‌کردند، بیانیه‌ای از سوی اداره کل ریاست‌جمهوری صادر شد که دولت را مستعفی می‌دانست و بیانیه ای دیگرنیز صادر شد که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه را برای رایزنی‌های نمایندگان به منظور تعیین نخست وزیر جدید تعیین کرد.

«نبیه بری»، رئیس مجلس لبنان نیز برای مشارکت در رایزنی ها سفر روز دوشنبه خود به امارات را لغو کرد. این در حالی است که حریری نیز پس از مشارکت در رایزنی‌ها همان روز برای دیدار با «حسنی مبارک»، رئیس‌جمهوری مصر به شرم الشیخ عزیمت خواهد کرد.

«حسام زکی»، سخنگوی وزارت امورخارجه مصر نیز از تماس تلفنی «احمد ابوالغیط»، وزیر خارجه مصر با حریری خبر داد که ابوالغیط از مواضع مثبت و سازنده دوره پیش وی برای دور نگاه داشتن لبنان از بحرانی شدن اوضاع ستود.

وی گفت: «مصر به حمایت خود از تلاش خالصانه حریری برای خدمت به لبنان درچارچوب حفظ پایه‌های دولت لبنان و نهادهای قانونی و ثبات آن ادامه خواهد داد.»

/ 0 نظر / 9 بازدید