ادعاهای حریری علیه ایران از اساس "باطل " است

به گزارش فارس، دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز سخنرانی خود که به طور مستقیم از شبکه های عرب زبان از جمله المنار و العالم پخش شد، به انتشار بخشی از اسناد سایت ویکی لیکس در روزنامه "الاخبار " لبنان اشاره کرد و گفت: روزنامه الاخبار مجموعه ای از اسناد آمریکایی ها را منتشر کرد که سایت "ویکلی لیکس " اقدام به انتشار آن نموده است و در بردارنده محتوای برخی از ملاقات های سیاسی، برداشت ها و نتایج و در واقع نتیجه گیری هایی سفیر آمریکا بوده است که در بخشی از آن از شخصیت های نام برده شده است که تعداد اندکی از این شخصیت ها جزو گروه هشت مارس و بخش دیگری از آنها جزء گروه 14 مارس هستند.

دبیرکل حزب الله گفت: ما در مرحله اول به ارزیابی و تفسیر آن خواهیم پرداخت البته تاکید نداریم که نتیجه گیری های ما قطعنا درست باشد، شاید اشتباهاتی داشته باشیم اما این دیدگاه ما است و قرائن نشان می دهد که ارزیابی ما براساس منطق است.

وی درباره برخی اسناد ویکلی لیکس و سوء استفاده بعضی در لبنان از آن برای تفرقه افکنی در داخل گروه هشت مارس گفت: برخی در روزهای اخیر در لبنان تلاش کردند که تا سوء استفاده کرده و بین حزب الله و همپیمانانش بویژه جریان ملی آزاد به ریاست "میشل عون " و آقای "ولید جنبلاط " رئیس حزب سوسیالیست ترقی‌خواه شکاف ایجاد کنند.

دبیرکل حزب الله گفت: در وهله اول از جنبش امل و نبیه بری که ریاست این جنبش را برعهده دارند، آغاز می کنم. در زمانی که جنگ 33روزه در تابستان سال 2006 میلادی جریان داشت و مرحله پس از آن، در مناسبت های مختلف سخن گفته‌ام و همواره تلاش کرده ام تا حق و حقیقت را بگویم.

* نبیه بری شریک خوب و با صداقت ما در جنگ با دشمن صهیونیستی بود

وی افزود: به طور خلاصه باید عرض کنم که آقای نبیه بری از روز اول جنگ تا پایان آن شریک خوب و با صداقت ما در جنگ با دشمن صهیونیستی بود و ما به عنوان حزب الله با آقای نبیه بری و جنبش امل روابط منسجم و هماهنگی داشته‌ایم و مشکلاتی که مقاومت با آن مواجه بود و تمام رنج های مقاومت در دوران جنگ را با تلاش های آقای نبیه بری پشت سر گذاشتیم و پیروزی که به بدست آوردیم، همه با تلاش های آقای نبیه بری محقق شد و به طور شفاف می گویم که اگر همکاری نزدیک نبیه بری نبود، نمی دانم که به این نتایج دست می یافتیم یا نه.

* حزب الله و جنبش امل روابط تنگاتنگی در جریان جنگ 33 روزه داشتند

دبیرکل حزب الله گفت: ما با جنبش امل از روز نخست به این نتیجه رسیدیم که باید مسئولیت های خود را بین حزب الله و جنبش امل تقسیم کنیم و تقسیم بندی مسئولیت ها به طور شفاف و میدانی صورت گیرد که این تقسیم بندی مسئولیت ها هم در میدان جنگ و هم در بعد برنامه ریزی و لجستیک جنگ بود بنابراین روابط حزب الله و جنبش امل از ابتدا خوب بوده و در جریان جنگ 33 روزه روابط تنگاتنکی داشتیم و این موضوع شفاف است و همکاری های ما در بعد ارتش و آزادی سازی کشتزارهای شبعا و جنگ جنوب ادامه داشت و همچنان ادامه دارد.

وی تاکید کرد: ما تصور می کردیم که برخی ها نتوانند روابط نزدیک حزب الله و جنبش امل را تحمل کنند و در مسیر ایجاد شکاف بین حزب الله و جنبش امل به عنوان دو نیروی قدرتمند در لبنان، تلاش کنند و شب روز با رفتار و عمل خود برای خدشه وارد کردن به این روابط تلاش نمایند.

سید حسن نصرالله با رد اتهام های دشمنان به حزب الله و جنبش امل گفت: این اتهام ها نمی تواند به همکاری های جنبش امل و حزب الله خدشه ای وارد کند؛ بویژه که می دانیم کسانی هستند که بدخواهان ما و ملت ما هستند و اگر ویکی‌لیکس هم چنین اسنادی را منتشر نمی کرد؛ این موضوع را می دانستیم و از این دشمنی آگاه بودیم.

* بسیاری از شهدای مقاومت از جنبش امل هستند

وی خاطرنشان کرد: بسیاری از شهدای مقاومت و جریان مقاومت در لبنان مربوط به جنبش امل بوده است و اینگونه نبوده که حزب الله تنها بازیگر و حاضر در صحنه بوده است

سید حسن نصرالله افزود: برادران ما در جنبش امل در دوره جنگ 33 روزه همکاری و انسجام خوب و سازنده ای داشتند و توانستیم رنج ها را تحمل کنیم و بعد از جنگ نیز بازسازی لبنان آغاز شد.

دبیرکل حزب الله گفت: بنابراین سخنان مسئولان آمریکایی و مطالبی که ویکی لیکس منتشر کرده است، نمی تواند بخش ها و زوایای مخفی را بیان کند زیرا ما از قبل اینها را می دانستیم.

وی با اشاره به روابط خوب حزب الله و حنبش امل گفت: تاکید می کنم که همه کسانی که قدرت مقاومت و پایگاه مقاومت در لبنان را هدف قرار داده اند؛ همواره دل خوش کرده اند که بین جنبش امل و حزب لله و همپیمانان آنها اختلاف ایجاد کنند و ویکی لیکس نیز همین خط را پیگیری می کند و می خواهد بین حزب الله و جنبش امل اختلاف ایجاد شود.

* روابط حزب الله و جنبش امل راهبردی است

دبیرکل حزب الله به مردم لبنان درباره روابط جنبش امل و حزب الله ابراز اطمینان داد و تاکید کرد: نگران نباشید زیرا همانطور که در طول 20 سال گذشته این تلاش های تفرقه افکنانه و تلاش های دشمن در10 سال گذشته ناکام مانده است، در آینده هم ناکام خواهد بود و روابط همواره در آینده نیز سازنده و حسنه و خوب خواهد بود و این روابط راهبردی است.

* جنبلاط با گذشته خود فاصله گرفته و در کنار مقاومت است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه سخنرانی خود به فضاسازی‌های اخیر توسط برخی روزنامه‌ها اشاره کرد و گفت که "ولید جنبلاط " رئیس جبهه مبارزه مردمی لبنان از گذشته خود فاصله گرفته و با مقاومت همراه شده است.

سید حسن نصرالله درباره ولید جنبلاط که قبلا ریاست حزب سوسیالیست ترقیخواه دروزی لبنان را برعهده داشت، گفت: جنبلاط در روزهای اخیر با انتشار بیانیه‌ای دیدگاه‌های خود اعلام کرده است و وی در ماه‌های اخیر نیز اعلام کرده است که همراه مقاومت است و از گذشته خود فاصله گرفته است.

وی تصریح کرد: ولید جنبلاط خودشان حضور دارند و خودشان پاسخگوی مطالبی هستند که در روزنامه الاخبار منتشر شده است زیرا ما سخنگوی ایشان نیستیم.

* روزنامه الاخبار لبنان ارگان اطلاع رسانی حزب الله نیست

دبیرکل حزب الله گفت: برخی مدعی شده‌اند مطالبی که در روزنامه الاخبار منتشر شده است، بیان کننده دیدگاه‌های حزب‌الله لبنان است اما ما این موضوع را قبول نداریم و این ادعا، اشتباه فاحشی بوده که ما آن را نمی پذیریم.

وی افزود: می‌خواهم شفاف بگویم که روزنامه الاخبار وابسته به حزب‌الله نیست و مسئولانش وابسته به حزب‌الله نیستند. این روزنامه همانند دیگر روزنامه‌ها، مطالب خود را منتشر می‌کند و دیدگاه‌های خود را دارد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اینکه گفته می‌شود روزنامه الاخبار از حزب‌الله خط می‌گیرد، ظلم بزرگی است. در این روزنامه برخی مواقع مطالبی علیه حزب‌الله نوشته می‌شود که مورد تایید ما نیست.

دبیرکل حزب الله ادامه داد: رادیو نور، سایت اینترنتی این جنبش و شبکه المنار وابسته به جنبش حزب‌الله است. اما رادیوها و تلویزیون‌هایی وجود دارند که صد در صد مورد تایید نیستند و شاید برخی از دیدگاه‌هایشان با ما زاویه داشته باشند.

وی گفت: ما زمانی که متوجه شدیم ویکی‌لیکس اسنادی را ارائه کرده و روزنامه الاخبار این اسناد را منتشر کرده است، لازم دانستیم که سکوت نکنیم. حزب‌الله درباره هر موضوعی به طور مستقل تحقیق می‌کند. این در حالی است که زمانی که از الاخبار خواستیم یک نسخه از اسناد ویکی‌لیکس را به ما بدهد، آنها از این کار امتناع کردند و این نشان دهنده آن است که الاخبار در جریان فکری ما قرار ندارد.

* ادعاهای حریری علیه ایران از اساس "باطل " است

دبیر کل حزب‌الله لبنان در سخنرانی امشب خود همچنین به اتهامات چند روز پیش "سعد حریری " نخست وزیر پیشبرد امور این کشور علیه ایران اشاره کرد و گفت که این ادعاها از اساس باطل بوده و صحت ندارد.

سید حسن نصرالله گفت: ما نمی‌خواهیم پرونده‌های کهنه را باز کنیم. همین گروه 14 مارس در سال 2006 به ما گفتند که چرا 2 نظامی اسرائیلی را به گروگان گرفتیم. نکته عجیب آن است که اسرائیلی‌ها خاک لبنان را بمباران می‌کنند و هر کاری می‌خواهند انجام می‌دهند و به ما حق نمی‌دهند که از خاک و شرافت لبنان حمایت کنیم.

* حزب الله به روابط دوستانه و نزدیک با ایران افتخار می کند

وی افزود: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم، اظهارات تندی است که سعد حریری علیه ایران مطرح کرده است. البته باید بگویم که من سخنگوی ایران نیستم اما افتخارم این است که روابط دوستانه و نزدیکی با ایران دارم؛ همانطور که روابط خوبی با سوریه و برخی کشورهای دیگر دارم و این امر مایه مباهات و افتخار است.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اما از منظر دیگر، جریان حزب‌الله نمی‌تواند درمقابل هجمه تبلیغاتی و توهین به ایران به عنوان کشوری که در کنار لبنان ایستاده است و از لبنان در موارد متعددی حمایت کرده است، سکوت کند.

وی افزود: ادعای حریری که می‌گوید ایران عامل بحران در لبنان است، تعجب آور می باشد. حریری به جای آنکه اسرائیل را بحران ساز معرفی کند، تهران را بحران ساز معرفی کرده است. این حرف خنده‌داری است. این حرف‌ها بر اساس چه اسنادی گفته می‌شود. یا آنکه حریری در جای دیگری مدعی شد که ایران عامل بحران‌های اخیر در کشورهای دیگر عربی است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: ایران از معدود کشورهایی بود که در جنگ 33 روزه از لبنان حمایت می کرد. این اتهامات علیه ایران را نمی‌توان نادیده گرفت. اگر حمایت‌های ایران از لبنان نبود، ممکن بود لبنان در جنگ 33 روزه نتواند اسرائیل را شکست بدهد. البته برخی دیگر از کشورها به لبنان کمک کردند که قطر از جمله این کشورها بود.

* ایران کشوری قدرتمند است

سید حسن نصرالله تاکید کرد: اظهارات سعد حریری از اساس باطل بوده و صحت ندارد. خیلی شفاف بگویم که ایران نیازی ندارد که بنده از آن حمایت کنم. ایران کشوری قدرتمندی است اما قانون وفاداری و عرف دولتی ایجاب می‌کند که در این باره سکوت نکنیم. ایران دوست ما هستند و ما سکوت را در برابر ظلم را نمی توانیم تحمل کنیم.

* سعد حریری باید به وضعیت لبنانی‌های گرفتار در ساحل‌عاج حساسیت نشان دهد

دبیر کل حزب‌الله لبنان در بخشی از سخنرانی خود به بحران ساحل عاج اشاره کرد و گفت که حریری به عنوان نخست وزیر پیشبرد امور باید به وضعیت لبنانی‌های گرفتار در این کشور حساسیت نشان دهد.

سید حسن نصرالله گفت: نکته دیگری که باید به آن اشاره کنم، موضوع ساحل عاج و درگیری‌ها و اتفاقات این کشور است.

وی گفت: شما می‌دانید که شمار زیادی از لبنانی‌ها و مسلمانان دیگر کشورها در ساحل عاج زندگی می‌کند و در واقع بیشتر آنها برای امرار معاش و کار به ساحل عاج سفر کردند. قطعا این افراد دوستان و اقوامی در لبنان دارند و از این دیدگاه موضوع ساحل عاج به ما ارتباط دارد.

دبیر کل حزب‌الله لبنان ادامه داد: اتفاقات روی داده در ساحل عاج از این قرار است که انتخاباتی در این کشور انجام شد و هر 2 نامزد مدعی هستند که پیروز انتخابات شده‌اند و اختلافات از این جا شروع شد. ما کاری به ادعای دو فرد نداریم که کدام درست می‌گوید و این در شرح وظایف وزارت خارجه لبنان قرار دارد که درباره ساحل عاج اظهار نظر کند اما لبنانی‌ها و مسلمانان در آنجا گرفتار شده و با مشکل معیشتی و ناامنی مواجه هستند.

سید حسن‌نصرالله اضافه کرد: ما از دیدگاه انسان‌دوستانه، وظیفه خود می‌دانیم که به وضعیت آنها توجه کنیم. حتی سعد حریری به عنوان نخست وزیر پیشبرد امور، وظیفه دارد به وضعیت این گروه از لبنانی‌ها حساسیت نشان دهد و اوضاع آنها را پیگیری کند. البته باید این موضوع را بگویم که شخص آقای "میشل سلیمان " رئیس جمهور لبنان وارد موضوع شدند و هر روز وضعیت خانواده‌های لبنانی و مسلمانان در ساحل عاج را پیگیری می‌کنند اما این موضوع کافی نیست و باید تلاش‌ها برای تامین مالی و جانی آنها ادامه یابد.

وی گفت: حتی برخی از خانواد‌ه‌های لبنانی در ساحل عاج تحت محاصره قرار دارند. این‌ها خانواده ما هستند و دست‌کم از نظر اخلاقی می‌توانیم از آنها حمایت کلامی داشته باشیم. رنج آنها رنج ما است و مشکلات آنها مشکلات ما است.

* آمریکا و غرب هرگز قادر به حذف حزب‌الله نیستند

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه با اشاره به تلاش‌های جریان غربگرای 14 مارس علیه حزب الله، این تلاش‌ها را محکوم به شکست دانست و تاکید کرد: امروز نه اسرائیل، نه آمریکا و نه غرب هیچ کدام نمی‌توانند مقاومت را حذف کنند.

سید حسن نصرالله به انتقاد از سران 14 مارس تاکید کرد که این جریان از سال 2005 تاکنون تنها به هدف قرار دادن مقاومت و حزب الله مشغول بوده است.

دبیر کل حزب الله ابراز داشت: آنها در این 5 سال تمام امکانات، تجمعات و سخنرانی‌های خود و با توان مادی و معنوی سلاح حزب الله را هدف قرار دادند تا مقاومت را تضعیف کنند.

وی تصریح کرد: سوال من این است که 14 مارس به دنبال خدمت به چه کسی است؟ با چه هزینه ای این هدف را دنبال می‌کند و با چه کسی وارد معامله شده است؟ اگر حزب الله خلع سلاح شود؛ آنها چه چیزی بدست می‌آورند؟

سید حسن نصرالله در ادامه با مطرح کردن این سوال که گناه حزب الله چیست؟ افزود: امیدوارم تحلیلگران منطقه از منظر اخلاقی و ملی‌گرایانه و با انصاف برخورد کنند؛ چرا 14 مارس از غرب درخواست کمک کرده است؟ برای ما جای تعجب است. اگر حزب الله نبود چه کسی از خاک لبنان در برابر اشغالگران دفاع می‌کرد؟

* درخواست تسلیحاتی 14مارس از روسیه برای هدف قرار دادن حزب الله

وی اظهار داشت: ما خبر داریم که آنها از روسیه درخواست هواپیمای "میگ " جنگی کرده‌اند تا حزب الله را بزنند و بعد از جنگ 33 روزه از غرب درخواست کمک کردند تا بیروت را بازسازی کنند تا قلوب مردم به سمت حزب الله گرایش پیدا نکند. آنها از غرب درخواست کمک کردند؛ نه برای آزادی مزارع شبعا بلکه برای هدف قرار دادن حزب الله.

سید حسن نصرالله ابراز داشت که جریان موسوم به 14 مارس 10 تا 15 هزار نفر را برای مقابله با حزب الله آماده کردند؛ حزب اللهی که از وجب به وجب خاک لبنان دفاع کرده است. مهمترین دغدغه آنها سرنگون کردن حزب الله بوده است.

* حزب الله خاری در چشم آمریکا و مانع اجرای طرح های رژیم صهیونیستی

وی با اشاره به اینکه این رویکرد جریان 14 مارس ننگ آور است، تاکید کرد که هدف وی از این انتقادات نژادی، یا حزبی نیست بلکه سوال من این است که جرم حزب الله چیست؛ جز اینکه خاری در چشم آمریکا و مانعی اساسی در مقابل طرح های اسرائیل بوده است.

دبیرکل حزب الله با بیان اینکه این حزب براساس قواعد دموکراتیک قدرت سیاسی را به دست آورده است، تاکید کرد که اسرائیل به دنبال انتقام گیری از حزب الله است.

وی با اشاره به ناتوانی 14 مارس در طرح ریزی یک استراتژی دفاعی برای لبنان، تصریح کرد که این جریان با همسویی غرب نمی‌تواند یک دولت مدرن و قوی بسازد.

دبیرکل حزب الله ابراز داشت: نتیجه تلاش‌های 14 مارس برای ضربه زدن به مقاومت منجر به سرنگونی دولت آنها شد ولی امروز نه اسرائیل و نه آمریکا و نه غرب نمی‌توانند مقاومت را حذف کنند، اما کابینه 14 مارسی ها به سادگی سقوط کرد.

سید حسن نصرالله این پرسش را مطرح کرد که آیا 14 مارس قصد بازنگری در برنامه‌هایش را ندارد و نمی‌خواهد از این مسیر توبه کند؟

* حوادث بحرین مذهبی نیست بلکه مشکل، نبود مردم‌سالاری است

سیدحسن نصرالله حوادث اخیر در بحرین را مشکل نبود مردم سالاری دانست و گفت: موضوع بحرین مذهبی نیست و ملت این کشور می‌خواهند سهمی در اداره امور کشور داشته باشند.

دبیرکل حزب‌الله در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از فرافکنی ر‍ژیم بحرین در متهم کردن حزب الله به دخالت در امور این کشور تاکید کرد: حمایت از مردم مسلمان، دخالت در امور داخلی نیست و این وظیفه‌ای اخلاقی است و ما از مردم تونس و مصر نیز حمایت کرده‌ایم.

* دولت سعد حریری از دیکتاتورهای عرب حمایت می کند

وی با انتقاد از رویکرد دولت سعد حریری در حمایت از دیکتاتورهای منطقه تاکید کرد که وی باید از ملت‌های اسلامی حمایت کند ولی چنین نمی‌کند و وقتی ما این کار را انجام می‌دهیم، او ما را مورد انتقاد قرار می‌دهد.

دبیرکل حزب الله لبنان ابراز داشت: این روزها اسناد تازه ای از جنایات رژیم‌های سرنگون شده و توافقات پشت پرده‌ آنها با رژیم صهیونستی منتشر می‌شود و به زودی برگ‌های جدید از این رسوایی ها منتشر خواهد شد.

* روش آل خلیفه در اخراج لبنانی ها، بحران بحرین را حل نمی کند

وی با انتقاد از تصمیم رژیم آل خلیفه در بحرین برای اخراج لبنانی‌ها تصریح کرد که این روش غیر منطقی است و مشکلی از رژیم بحرین حل نمی کند و این اقدام، پذیرفتنی نیست.

دبیرکل حزب الله اقدام رژیم آل خلیفه را تعجب آور خواند و تاکید کرد که موضوع بحرین مذهبی نیست بلکه مشکل، نبود مردم سالاری است و مردم این کشور می‌خواهند سهمی در کشور داشته باشند و اینکه دولت بحرین عده‌ای لبنانی را که برای کسب لقمه‌ای نان از کشور اخراج می‌کند، بی فایده است.

* دولت بحرین از اخراج لبنانی ها دست بردارد

سید حسن نصرالله در ادامه با بیان اینکه مشکل بحرین از داخل حل خواهد شد و مقاومت در بحرین نیاز به استمرار دارد، اظهار داشت: دولت بحرین از اخراج لبنانی ها دست بردارد.

وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع زندان "رومیه " لبنان پرداخت که در آن تعدادی از زندانیان دست به شورش زدند و اظهار داشت: این مسئله مربوط به مقامات این زندان و مقامات قضایی لبنان است ولی اینکه جریان مخالف (جریان14مارس) از این ماجرا برای ضربه زدن به ما استفاده کند، قابل قبول نیست.

* جریان 14 مارس بدنبال ایجاد جنگ طائفه ای در لبنان است

دبیرکل حزب الله همچنین با انتقاد از رویکرد فرصت طلبانه جریان 14مارس برای سوء استفاده از حوادث اخیر اظهار داشت: 14مارس به دنبال ایجاد جنگ طایفه‌ای و استفاده از ماجرای زندان به عنوان چماق علیه مقاومت است.

* حزب الله خواهان تشکیل سریع دولت میقاتی است

دبیرکل حزب‌الله لبنان با رد برخی ادعاها مبنی بر اینکه حزب‌الله خواهان تاخیر در تشکیل دولت جدید لبنان است، تاکید کرد که حزب الله خواهان تشکیل سریع دولت است.

سید "حسن نصرالله " در بخش دیگری از سخنرانی خود به موضوع تشکیل دولت لبنان پرداخت و گفت: از روز اول و زمانی که رایزنی‌ها انجام شد، یک بحث مذهبی را پیش کشیدند.

وی افزود: بر اساس توافقنامه طائف این اکثریت پارلمانی است که نخست‌وزیر را تعیین می‌کند اما موضوع را به گونه‌ای نشان می‌دهند که گویی شیعیان نخست‌وزیر اهل سنت را تعیین می‌کنند و این ادعا درست نیست بلکه فراکسیون‌های پارلمانی با یکدیگر رایزنی کردند.

دبیرکل حزب الله گفت: برخی‌ها نیز می‌گفتند که فلانی یعنی من نخست‌وزیر اهل سنت را تعیین می‌کنم و این گفته نیز ظلم بزرگی است و در این رابطه من "رفیق حریری " نخست‌وزیر شهید لبنان پیش از سال 2005 را یادآور می‌شوم.

وی افزود: اسرائیل و برخی نویسندگان عرب می‌گفتند که من از زیر زمین سخن می گویم و من به اینکه در مخفی‌گاه باشم افتخار می‌کنم زیرا اسرائیل قصد کشتن مرا دارد آیا این عیب است.

*نصرالله: ما عاشق شهادت هستیم

دبیرکل حزب الله گفت: امروز در جهان عرب شخصیت‌هایی وجود دارند که هدف اسرائیل هستند و من هم جزئی از آنها هستم و این مدال افتخار برای ما است. ما عاشق شهادت هستیم. اگر این گونه نبود خدمات رایگان برای اسرائیل ارائه می‌کردیم. چه بسا برخی اعراب می‌خواهند که من خارج شوم و به حیات من پایان دهند زیرا بقای ما برای برخی‌ها سنگین است.

وی تصریح کرد: به سال 2004 میلادی برمی‌گردیم، رفیق حریری نخست‌وزیر وقت به دیدن من می‌آمد و من حتی یک روز هم به منزل او نرفتم، این تکبر نیست بلکه خود وی می‌گفت که شرایط امنیتی مرا درک می‌کند. دو هفته آخر در مورد دولتی که قرار بود بعد از انتخابات تشکیل شود، با من صحبت می‌کرد و از ما می‌خواست شرکت کنیم بنابراین برای گروه 14 مارس و جریان المستقبل عیب است که در مورد دیدار من با هر شخصیت سنی به گونه‌ای غیرعادلانه سخن بگویند. شما می‌دانید که این دروغ است و به نتیجه منتهی نخواهد شد. سیاست تحریک هرگز به نتیجه نخواهد رسید و تمامی صحبت‌های شما از سال 2005 میلادی بر تحریک استوار است.

نصرالله اظهار داشت: ما می‌پذیریم که نخست‌وزیر مکلف، دولت را تشکیل دهد اما رویه بر این است که فراکسیون‌ها برای تشکیل دولت رایزنی می‌کنند و این چیز جدیدی نیست و طبیعی است که وقت‌گیر باشد و اگر دولتی با ماهیت مذهبی و 50 درصد مسیحی و 50 درصد مسلمان باشد و برخی گروه‌های متعدد نیز وجود داشته باشد این امر وقت گیر است.

*خواهان تشکیل دولت لبنان در سریعترین زمان هستیم

وی افززود: ما از کسانی نیستیم که دولت تشکیل می‌دهند بلکه سعی داریم همانند دیگران کمک کنیم و همه تمایل داریم که دولت در سریع‌ترین زمان ممکن تشکیل شود؛ گام هایی را برداشتیم و در زمینه تعداد کرسی های دولت تقریبا به نتیجه رسیده‌ایم؛ همچنانکه نمایندگی فراکسیون‌ها در دولت و ماهیت دولت تقریبا قطعی شده است اما همه ما با فشارهایی مواجه هستیم.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: می‌دانم که چه اندازه برای تشکیل دولت تکنوکرات فشار وارد آمد و همه گروه‌های زیرمجموعه اکثریت جدید خواهان دولت سیاسی با گرایش تکنوکرات بودند و ما به این نتیجه رسیدیم که دولت مختلط تشکیل شود و امروز می‌گویند که حزب‌الله خواهان تاخیر در دولت است و حزب‌الله است که به میشل عون می‌گوید که تشکیل دولت به تاخیر بیفتد اما این درست نیست بلکه ما خواهان تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان هستیم و حزب الله و میشل عون به گونه ای که آنها (14 مارس) ادعا می کنند؛ با هم تعامل نمی کنند و همچنین میشل عون گره ای در تشکیل دولت لبنان به شمار نمی آید.

وی خاطرنشان کرد: تحولات کنونی درباره تشکیل دولت لبنان اساسا یک حق قانونی است باید درباره آن بحث و مذاکره شود تا به جایی در مورد توزیع پست‌ها برسیم که در آن صورت ارائه اسامی وزرا آسان خواهد بود.

دبیرکل حزب الله در ادامه تاکید کرد: به لبنانی‌ها اطمینان می‌دهم آنچه درباره نیت هریک از اعضای اکثریت جدید پارلمانی برای کارشکنی در تشکیل دولت گفته می‌شود؛ صحت ندارد بلکه فراکسیون‌‌هایی هستند که حقوقی دارند و این مسائل نیز تازگی ندارد و امیدواریم که نخست‌وزیر مامور تشکیل دولت، کابینه را تشکیل داده و امور کشور را به دست گیرد و ما در اکثریت جدید همگی عزم خود را برای مقابله با تمامی دشواری‌ها و فشارها برای تشکیل دولت در سریع‌ترین زمان ممکن، جزم کرده‌ایم.

/ 0 نظر / 11 بازدید